TÁMOP-4.1.2.E-15/1/KONV-2015-0003
"Sporttudományi képzés fejlesztése
a Dunántúlon 2015"
- -> Tananyagfejlesztés
- -> Sportturizmus
- -> 1.
1.
1. Bevezetés
A sportturizmus egy olyan interdiszciplináris tudományterület, amelyet a 20. század második felének, illetve a 21. század keresleti igényei hoztak létre. Azon keresleti igények, amelyek melyek között egyrészt egyértelműen megjelent a sport, mint elsődleges utazási motiváció, illetve másrészt azok, melyek ezen utazások minél professzionálisabb módon kivitelezett szervezésére és lebonyolítására irányultak. Mindezek hatására alakult ki a sportturizmus, amely tudományos alapon ötvözi a sportot, mint társadalmi és gazdasági jelenséget a turizmussal, mely az utazások révén szerzett élményeket vizsgálja komplex szempontokból.
A munka elsődleges célja mindezekből adódóan a sportturizmus, mint interdiszciplináris tudományterület elméletének széles körű bemutatása, értelmezése és értékelése, oly módon, hogy a kiindulási pontot a terület nemzetközileg elfogadott elméletei biztosítsák, azonban ezek megfelelően kerüljenek adaptálásra a magyarországi sport- és turisztikai adottságokhoz.
A kutatás egy másik célja, hogy a sportturizmus bemutatása rendszerszemléletben történjen, mely lehetőséget nyújt a leíró elméleti ismeretanyag, olyan széles körű értelmezésére, amely alapjaiban véve is folyamataiban kezeli a területet, tehát olyan kontextusban elhelyezve, hogy komplex jellemvonásait, trendjeit és kölcsönhatásait is értelmezze.
Továbbá célként határozható meg, azon törekvés, hogy a munka során a rendszerszemlélet mellett a termékszemlélet is megjelenjen, mely által a sportturizmus, mint turisztikai termék elhelyezhető legyen a hazai idegenforgalmi palettán, így pedig igazodjon a sporttudományi kutatások trendjei mellett a hazai turizmuskutatáshoz is.
A spotturizmus vizsgálatának egy másik célja, hogy a lehető legtágabb értelemben kezelje a tudományterület, mely előnye, hogy rámutat olyan közvetett és közvetlen összefüggésrendszerekre is (pl. sportturizmus és politika vagy sportturizmus és utazásszervezés), melyek a szűken vett értelmezésben nem mutatkoznának meg.
Összegezve pedig elmondható, hogy jelen könyv fő célja széles körűen bemutatni és értelmezni a hazai sport- és turizmuskutatás egy igen kevéssé vizsgált területét és annak kidolgozni a lehető legkomplexebb elméletét, ezáltal erősítve a sport és a turizmus tudományos kapcsolódását.
« Előző fejezet | Tartalomjegyzék | Következő fejezet » |
Események
Jelenleg nincs aktuális esemény.